tobruk19
tobruk17
tobruk11
tobruk9
tobruk7
tobruk12
tobruk15
tobruk10
tobruk1
tobruk18
tobruk3
tobruk6

9 grudnia 2011r. Zespół Szkół Samochodowych w Olsztynie wspólnie z Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gminą Olsztyn, Zarządem Wojewódzkim Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olsztynie oraz Warmińsko-Mazurską Radą ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych współorganizował uroczyste obchody 70 rocznicy zwycięskich walk Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich w obronie Tobruku. Była to dla naszej szkoły uroczystość szczególna, ponieważ od wielu lat Zespół Szkół Samochodowych  należy do Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino. Gościem specjalnym uroczystości był dr Józef Pleban – inicjator nadania Zespołowi Szkół Samochodowych imienia por.  A. M. Bocheńskiego.

P1110081
P1110080
P1110082
P1110078
P1110079


Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.30 pod pomnikiem ku czci bohaterów poległych podczas bitwy o Tobruk okolicznościowymi przemówieniami  przedstawicieli władz miasta i żołnierzy. Uroczysty awans do stopnia majora uzyskali dwaj kombatanci, w tym pan dr Józef Pleban. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem. Wieniec złożyła także delegacja Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie na czele z panem Dyrektorem Tadeuszem Cwaliną. Szkołę w czasie składania kwiatów  pod pomnikiem reprezentowali uczniowie: Bartłomiej Szok 3BT oraz Radosław Urbański 3CT. Szkolnym pocztem sztandarowym w składzie: Sebastian Surowik 2DT, Damian Markowski 3BT, Bartosz Jarus 3DT opiekował się pan Szczepan Perfikowski. W uroczystości uczestniczyła też młodzież z kl. 2BT i 3 BT Technikum nr 1 w Zespole Szkół Samochodowych w Olsztynie wraz z  nauczycielami.
Druga część uroczystości odbyła się w sali sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w  Olsztynie, gdzie przygotowana przez panią Alicję  Jasińską młodzież z naszej szkoły zaprezentowała montaż   historyczno-poetycki , po którym pan dr Józef Pleban podzielił się swoimi wspomnieniami z pola bitwy. Lekcji historii w takiej formie wysłuchała młodzież z kl.1 AT i 2 CT Technikum nr 1 wraz z wychowawcami oraz kombatanci i zaproszeni  goście. W montażu historyczno-poetyckim wzięli udział uczniowie: Żaneta Augustyniak 2 CT, Sybilla Banach 2 CT, Alan Szczyglak 3 BT, Mateusz Marzec  4 BT,  Grzegorz Cikacz  1 BT, Piotr Augustyniak 2 CT, Wojciech Iwański 2 CT, Waldemar Pawelczyk 2 CT i Mateusz Szuchowski  2 AT-oprawa muzyczna.