25 maja jest dniem szczególnym w życiu naszej szkoły. Wiąże się on ściśle z sylwetką naszego patrona. 25 maja 1991r., dzięki staraniom dr Józefa Plebana, patronem Zespołu Szkół Samochodowych w Olsztynie został porucznik Adolf Maria Bocheński, Kawaler Maltański, Kawaler Virtuti Militari, trzykrotnie dekorowany Krzyżem Walecznych, człowiek niezwykle odważny, doskonale wykształcony i uzdolniony, a przy tym wyjątkowo skromny, koleżeński, z poczuciem humoru i dystansem do samego siebie. Adolf M. Bocheński już za życia stał się swoistą legendą nie tylko dzięki swojej waleczności i bohaterstwu, ale też dzięki umiejętności poświęcania się dla innych, ogromnej życzliwości wobec żołnierzy i szacunkowi, jakim ich darzył. Budził podziw także dlatego, że pozostawał wierny swoim ideałom. Ze wspomnień jego przyjaciół, kolegów, towarzyszy broni  wyłania się portret człowieka niezwykłego, nieprzeciętnego, dla którego słowa: Bóg, honor, ojczyzna miały ogromne znaczenie i moc, portret człowieka, który najwięcej wymagał od siebie.

Warto przypomnieć, że nasza szkoła należy do elitarnego grona Szkół Karpackich i angażuje się w działania Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół, Szkół i Organizacji Monte Cassino, istniejącego od 2005r.

Przyjęcie przez szkołę imienia bohatera walk spod Tobruku i Monte Cassino wiąże się również z przyjęciem idei, które mu przyświecały. Wartości, którym hołdował patron naszej szkoły  mają bowiem charakter uniwersalny, ponadczasowy.

Popularyzacji  ideałów  i zasad życiowych bliskich patronowi  ZSS służy organizowany od wielu lat plebiscyt „Zwyczajni, a jednak niezwyczajni”. W tym roku pani Zofia Bocheńska wręczyła nagrodę zwycięzcy oraz dwa wyróżnienia.

Przybliżeniu sylwetki patrona szkoły służy  m. in. Konkurs wiedzy o patronie szkoły zorganizowany przez p. Sz. Perfikowskiego dla uczniów klas pierwszych i drugich. Pierwsze miejsce w konkursie zajął Dawid Sapiński z kl. 2 BT, drugie miejsce zajęła Żaneta Augustyniak z kl. 2 CT, trzecie miejsce zajął Karol Lachowski z kl. 2 DT.

Koleżeństwa, sportowej rywalizacji, postępowania „fair play” uczą również turnieje, zawody sportowe, w których uczniowie ZSS chętnie biorą udział. Tradycją Samochodówki stał się już międzyklasowy turniej w piłkę nożną halową. Organizatorami turnieju są:  p. D Ogiński, p. S. Oryńczak i p. K. Nikin. Pierwsze miejsce zajęła w nim drużyna z klasy 4 DT, drugie miejsce przypadło klasie 3 CT, a trzecie zajęła drużyna z kl. 3 BT. Nagrodę odebrał również zwycięzca rozgrywek w tenisie stołowym, których organizatorem był  p. M . Grzeszczuk. Pierwsze miejsce zajął w tym roku Łukasz Roman z kl. 4 DT.

Uroczysty apel, pod kierunkiem p. Katarzyny Urban , przygotowali uczniowie z kl. 3 BT: Łukasz  Anuszewski, Paweł Hajduk, Patryk Kapuściński, Bartosz Karcz, Mateusz Kosobudzki, Dawid Piasecki, Damian Sawicz, Alan Szczyglak, Bartłomiej Szok, Michał Figurowicz, Damian Światłowski. Dekorację wraz z uczniami przygotowała p. E. Lechicka.

Tekst: Katarzyna Urban