XX Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny „Rodzina-Dom- Ojczyzna”

 

„O, jeśli kochasz, jeśli chcesz
Żyć pod tym dachem, chleb jeść zbóż,
Sercem ojczystych progów strzeż,
Serce w ojczystych ścianach złóż!...”

 

   W ramach Święta Szkoły 25 maja obchodziliśmy XX Warmińsko - Mazurskie Dni Rodziny. W tym roku wydarzenie to wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W związku z uroczystością zyskało temat przewodni: „Rodzina-Dom-Ojczyzna”.

   Piękna aranżacja wnętrza wprowadziła w atmosferę obchodów i przypominała o wyjątkowym charakterze spotkania. Podczas uroczystości mogliśmy wysłuchać montażu słowno-muzycznego o szczególnej roli rodziny w wymiarze historycznym, w tym o wychowaniu w duchu patriotyzmu, a także o istotnej roli domu rodzinnego i ziemi ojców. Podkreślono szczególną wartość Ojczyzny oraz poczucia wolności we własnym kraju, które zostało zdobyte przez naszych przodków dzięki walce pełnej poświęceń i bohaterskich czynów.

   Występ był przeplatany komentarzem narratora, recytacją wierszy znanych poetów i pięknym śpiewem w wykonaniu: Natalii Małyj (2SKT), Mateusza Chrostka (1BT) i p. Martyny Pituch. W przedstawieniu uczestniczyli również: Zuzanna Gromke (1CKT), Karolina Grycz (1CKT), Karolina Biermann (2SKT), Michał Jurga (3CT) i Radosław Siedlecki (3CT).

   Uroczystość dostarczyła publiczności wielu wzruszeń, budząc głęboką refleksję nad wartością rodziny i Ojczyzny.

Montaż słowno-muzyczny przygotowała p. Elżbieta Lechicka.

DSC06848    DSC06790    DSC06860

Zobacz więcej...

 


 

,,Wstań, Polsko moja!

Uderz w czyn!”

   11 listopada to symboliczna data, święto odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku po 123 latach zaborów. Dzień ten ustanowiono Świętem Niepodległości dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku. Do czasu wybuchu II wojny światowej, obchodzono je tylko dwa razy w 1937 i 1938 roku. Po wojnie Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarza oficjalnych świąt państwowych. Główne obchody z udziałem władz państwowych odbywają się na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W naszej szkole, w której pielęgnujemy tradycję i wpajamy szacunek dla historii oraz wartości humanistycznych, odbyła się 13 listopada uroczystość upamiętniająca ten ważny dla wszystkich Polaków dzień.

   Zgodnie ze szkolnym zwyczajem młodzież z klas drugich technikum, wraz z wychowawcami, przygotowała program artystyczny, który mogli obejrzeć pozostali uczniowie Samochodówki, dyrektorzy oraz nauczyciele.

  W odświętnym nastroju wsłuchaliśmy się w słowa wierszy oraz pieśni, które podkreślały atmosferę minionych, dramatycznych lat.

   Kończąc uroczystość, koleżanka współprowadząca podkreśliła, iż obchody 99 rocznicy Polski niepodległej, to czas pamięci o tych, którzy przez cały XIX i XX wiek zachowali wiarę w odrodzenie państwa polskiego, za tę wielką sprawę walczyli i ginęli. To także odpowiednia chwila na zastanowienie się nad naszym współczesnym patriotyzmem i związkiem z ziemią dziadków i rodziców. Zakończeniu wspólnego świątecznego spotkania towarzyszyły słowa ,,Smutnej rzeki” śpiewane przez znanego młodzieży rapera Sobotę czyli Michała Sobolewskiego.

   Uczniami, dzięki którym mogliśmy przez niespełna pół godziny przenieść się w świat poezji i muzyki byli: Martyna Kazin, Oliwia Prusak, Weronika Kukuk, Karolina Biermann, Agata Wójcik, Natalia Małyj, Hubert Mirowski, Joachim Krebs, Mateusz Olszewski z klasy 2SKT, Jakub Prusak i Aleksander Walesiak z klasy 2AT, a także Weronika Brocka, Karolina Burczyńska, Mateusz Hryniuka, Szymon Ulaniuk i Mateusz Żubrowski z klasy 2CT.

 

      DSC08369   DSC08377   DSC08371

Zobacz więcej...