W roku szkolnym 2017/2018 tradycyjnie realizujemy w szkole ogólnopolski projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Młodzież z różnych klas ma możliwość zapoznawania się z filmami wartościowymi, nagradzanymi, poruszającymi, skłaniającymi do refleksji, dyskusji i poszukiwania odpowiedzi na trudne życiowe pytania. To filmy, które często poruszają ponadczasowe i uniwersalne zagadnienia oraz pogłębiają wiedzę uczniów na temat sztuki filmowej oraz popularnych w sztuce tematów i motywów. Projekt cieszy się wśród uczniów dużym zainteresowaniem.

 

 

    5 października 2017r.  kl. 1 CKT udała się do kina HELIOS na poruszający film Joanny Kos-Krauze i zmarłego Krzysztofa Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali". Film zdobył niedawno kilka nagród na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: "SREBRNE LWY" za reżyserię, nagrodę za montaż, nagrody za główne role kobiece dla Jowity Budnik i Eliane Umuhire. Stawia on widzowi wiele ważnych pytań, dotyczących między innymi godności, moralności, istoty człowieczeństwa, sensu życia, cierpienia, stosunku do innych ludzi. Pokazuje też psychologiczne konsekwencje zbrodni i próbę odbudowy życia po przeżytej traumie. To film, który zmusza do refleksji, do poszukiwania odpowiedzi na najtrudniejsze pytania, nie pozostawia widza obojętnym. Wyjście zorganizowała pani Katarzyna Urban. Opiekę nad młodzieżą sprawowały: pani Katarzyna Urban i pani Barbara Borowska.
 
ptakispiewaja
 
 

 

     Uczniowie naszej szkoły interesują się nie tylko motoryzacją, ale również historią i bieżącymi wydarzeniami kulturalnymi. Młodzież z wielu klas wybrała się na seans filmowy i obejrzała film "Smoleńsk". Uczniowie mieli okazję porównać swoją wiedzę na temat wydarzeń z 10.04.2010 z obrazami przedstawionymi przez twórców filmu.

 

 

    W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie naszej szkoły kolejny raz uczestniczą w ogólnopolskim programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Inicjatorkami włączenia uczniów do programu, który pogłębia ich wiedzę na temat sztuki filmowej, pomaga uczyć wrażliwości, tolerancji, zrozumienia oraz oswaja z trudnymi problemami dnia codziennego są nauczycielki języka polskiego: pani Katarzyna Urban, pani Iwona Kamińska i pani wicedyrektor Barbara Tymecka. Udział w programie przyczynia się także do rozwijania u uczniów umiejętności analizowania i interpretowania różnorodnych tekstów kultury. Istotne jest to, że młodzież poznaje dzieła cenione i nagradzane, dobrze przyjęte przez krytyków i publiczność. W tym roku uczniowie zapoznali się m.in. z takimi fimami jak: "Wymyk", "Zjazd absolwentów", "Motyl i skafander", "Whiplash". Projekcje jak zwykle poprzedzone są interesującym wprowadzeniem w problematykę dzieła i krótką prezentacją multimedialną.

                           indeks    7708305.2    indeks1    indeks3

 

 

        W roku szkolnym 2015/2016 w ramach projektu uczniowie będą mogli obejrzeć wiele nowych filmów z cyklu "Trudne tematy". 6 października uczniowie klasy 4 BT obejrzeli uhonorowany wieloma nagrodami film Grzegorza Zglińskiego pod wieloznacznym tytułem "Wymyk". Co miesiąc inna grupa uczniów ma szansę poznać wartościowe dzieła filmowe z ostatnich lat. Każda projekcja poprzedzona jest interesującym wprowadzeniem w problematykę filmu.